PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3573 członków/członkiń PZK):Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 3
Użytkowników online: 0
RSS

Oświadczenie dot. realizacji obsługi ŚDM przez klub SP EmCom
Opcje newsa
SP EmComSzanowne Koleżanki i Koledzy,

W związku z kontrowersjami i dyskusją jaka się toczy wokół tematu użycia częstotliwości 144,1 [MHz] do obsługi potencjalnych
wywołań kryzysowych o najwyższym priorytecie, do służby dyżurnej Pogotowia Ratunkowego w Krakowie podczas ŚDM, Ogólnopolski Klub PZK SP EmCom wyjaśnia i oświadcza co następuje:

1. Inicjatorem pomysłu użycia częstotliwości 144,1 [MHz] w powyższym celu NIE JEST Ogólnopolski Klub PZK SP EmCom.

2. Pomysłodawcą powyższego rozwiązania jest kol. Wojciech Bielak SQ9PBS działający w ramach klubu SP9KGP "Ryjek", nie zrzeszony w PZK, ani w klubie SP EmCom.

3. Komunikat na stronie PZK został opublikowany na mocy deklaracji złożonej przez delegację PZK podczas wiosennych spotkań w Ministerstwie Cyfryzacji w zakresie współpracy z innymi stowarzyszeniami, klubami, grupami nie zrzeszonymi w PZK, dla potrzeb zabezpieczenia imprezy masowej jaką jest ŚDM oraz integracji środowiska krótkofalarskiego. W tym konkretnie przypadku przejawem tego typu współpracy miały być komunikaty publikowane na stronach i w mediach PZK, dotyczące aktywności ŚDM i innych grup będących poza strukturami PZK.

4. Krakowska Amatorska Sieć Łączności Kryzysowej OT-12 PZK zrzeszona w Ogólnopolskim Klubie PZK SP EmCom, na mocy deklaracji dla MC wymienionej w pkt. 3 niniejszego oświadczenia, na prośbę Piotra SP2JMR, prowadzi współpracę w zakresie bezpieczeństwa ŚDM z klubem SP9KGP, ale używa w paśmie 2m wyłącznie częstotliwości band planowych, z główną częstotliwością emergency 145,500 [MHz], przeznaczoną typowo do łączności fonicznych FM.

5. Klub SP EmCom nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi, działania i inicjatywy prowadzone przez kol. Wojtka SQ9PBS.

6. Oddzielając temat niefortunnego doboru częstotliwości od samego pomysłu dot. dostępności Pogotowia Ratunkowego w pasmie 2m w Krakowie na czas ŚDM, uznajemy sam pomysł jako bardzo dobry i chlubny, służący bezpieczeństwu powszechnemu pielgrzymów jak i obywateli Krakowa.

7. Chcemy zaznaczyć, że zgodnie z koncepcją Wojtka kanał z dostępnością służb ratowniczych Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego miał być nasłuchiwany przez służby dyżurne KPR (krótkofalowców gwoli jasności) i użyty przez wołających tylko i wyłącznie w sytuacji nadzwyczajnej NAJWYŻSZEGO RYZYKA ZAGROŻENIA ZDROWIA I ŻYCIA LUDZKIEGO. Poza tym miała na nim panować zupełna cisza eterowa.

8. Przechodząc do meritum sprawy, tak jak wspomnieliśmy w punkcie 6 odrębną kwestią jest użyta w celu wprowadzenia służb ratunkowych na pasmo 2m częstotliwość 144,1 [MHz]. Informacja o użyciu tej częstotliwość dotarła do SP EmCom w trybie oznajmiającym w niedzielę 24.07.2016 r. w godzinach popołudniowych bezpośrednio od kol. Wojtka SQ9PBS. PZK nie miało wpływu na zmianę zasad tej inicjatywy (działania prowadzone odrębnym torem, poza PZK i bez wcześniejszej konsultacji z PZK, informacja przekazana na ostatni moment).

9. Pomimo trybu otrzymania ww. informacji, jak też jej kontrowersyjnej treści uznaliśmy, że dla dobra publicznego, dobrej współpracy sieci kryzysowych, wspólnego i nadrzędnego celu jakim jest bezpieczeństwo pielgrzymów i mieszkańców Krakowa, publikujemy ją na stronie PZK i innych serwisach związanych z SP EmCom.

10. Po długiej debacie z Kolegami pasjonatami łączności DX-owych UKF - Członkami PK UKF, przy wymianie wszelkich argumentów z obu stron musimy się przychylić do opinii Kolegów, że wybór 144,1 [MHz] nie był dobrym pomysłem - ta częstotliwość nie powinna być w ogóle użyta, przede wszystkim ze względu na precedens, który może stać się regułą łamania zasad pracy wg band planu pasma 2m oraz podzielone stanowiska za i przeciw, jak również negatywny oddźwięk części społeczności krótkofalarskiej SP.

11. Chcąc uszanować stanowisko i głos Kolegów UKF-owców czujemy się w obowiązku przeprosić za wszelkie niedogodności jakie wywołała w ich środowisku publikacja ww. komunikatu, jednocześnie chcąc tutaj zaznaczyć, że powyższe działanie było przeprowadzone w imię bezpieczeństwa, zdrowia i życia ludzkiego, więc dóbr nadrzędnych. Temat jak widzą Koleżanki i Koledzy jest ważki, ale nie jest prosty i budzi wiele emocji.
Oczekujemy tutaj, że Wojtek SQ9PBS, inicjator powyżej koncepcji przedstawi swoje stanowisko wobec Kolegów z PK UKF.

12. Zapraszamy PK UKF do stałej współpracy, jako stały organ konsultacyjny PZK w zakresie doboru i uzgodnień częstotliwości roboczych dla zabezpieczeń imprez masowych w zakresie pasm powyżej 30 [MHz]. Uważamy, że dobrze będzie oprócz uznanych częstotliwości emergency, uzgodnić wspólnie, wewnętrzne inne częstotliwości o charakterze krajowym, które mogą być użyte na potrzeby łączności kryzysowej i bezpieczeństwa powyżej 30 [MHz] w naszych pasmach amatorskich, w celu ich szybkiej koordynacji na poszczególne wydarzenia masowe.

13. Zapraszamy PK UKF do wspólnych konsultacji w zakresie sformalizowania spraw dostępu służb ratowniczych do pasm amatorskich,

14. Będziemy solidarnie - kluby SP EmCom i PK UKF - pracować nad przestrzeganiem i uszanowaniem zasad band planów i pracy w obrębie pasm amatorskich powyżej 30 [MHz], aby unikać na przyszłość podobnych sytuacji, mogących budzić wątpliwości ze strony formalnej.

Szczerze liczymy, że powyższa informacja będzie dla wszystkich Koleżanek i Kolegów satysfakcjonująca, w imię dobrej współpracy i dbania o najwyższe standardy jakościowe naszego hobby i całego środowiska krótkofalarskiego.

Pozdrawiamy z serdecznym amatorskim 73!
Piotr SP2JMR - Sekretarz PZK
Michał SP9XWM - EmCom Manager PZK.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy


Zespół SN0HQPZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

67,509,924 Unikalnych wizyt