Amateur Radio Kids Day już tylko za kilka dni
Dodane przez SP3AYA dnia 2013-06-14 / 00:03
Do Amateur Radio Kids Day już tylko kilka dni..

Jeszcze raz zachęcamy operatorów stacji klubowych do zaproszenia w tym dniu najmłodszych, opieki instruktorskiej nad nimi i "wypuszczenia ich w eter". Nadawców indywidualnych prosimy o wzmożoną aktywność i odpowiadanie na każde wywołanie podawane przez uczestników akcji. Pamiętajmy, że na radiostacjach klubowych tego dnia najprawdopodobniej będzie występowała rotacja młodych operatorów, stąd apel o wielokrotne QSO z tą samą stacją, jeśli tylko zauważymy taką zmianę. Miłą pamiątką dla każdego dziecka będzie Wasza karta QSL z adnotacją imienną rozmówcy obok znaku klubu.

Zachętą dla dalszego uprawiania krótkofalarstwa mogą być dyplomy specjalnie przygotowane dla młodych adeptów:

- Dyplom Amateur Radio Kids Day - do wydrukowania we własnym zakresie i wręczany za samo uczestnictwo. Do pobrania ze strony PZK lub SP3POW.
- Dyplom Junior Okręgi Polskie.
- Dyplom JUNIOR AWARD

Od 8 czerwca jest czynna stacja SN0KDD promująca Krótkofalarski Dzień Dzieci i Młodzieży. Pierwsze wyjście w eter w tej edycji Krótkofalarskiego Dnia Dzieci i Młodzieży miało miejsce przy okazji corocznego spotkania członków i sympatyków OT 27 w Ostrowie Wlkp. Obecna na spotkaniu młodzież z naszej grupy ARISS (szkoła podstawowa i gimnazjum) zapewniła ciągłą pracę radiostacji, przeprowadzając kilkadziesiąt QSO z krajem i zagranicą. Dla kilku młodych operatorów był to pierwszy kontakt z mikrofonem, który zaliczyli w pokazowym stylu, pomimo tylko pobieżnego przeszkolenia tuż przed samym podejściem do radia. Każdy z nich otrzymał na pamiątkę dyplom za uczestnictwo w Amateur Radio Kids Day.

Postaramy się aby stacja SN0KDD była czynna codziennie w godzinach popołudniowych, a w kulminacyjnym dniu 15 czerwca, co najmniej od godzin rannych do 21:00.

Przypominamy, że IARU rekomenduje do pracy z dziećmi podane poniżej częstotliwości. Częstotliwości te są podobne do tych zalecanych przez ARRL, ale wpisują się lepiej w podział pasm (ang. bandplan) KF 1. Regionu IARU, dla licencji typu "Novice" oraz licencji z pełnymi uprawnieniami.

Pasmo 10 metrów: od 28,350 do 28,400 MHz
Pasmo 15 metrów: od 21,360 do 21,400 MHz
Pasmo 20 metrów: od 14,270 do 14,300 MHz
Pasmo 40 metrów: od 7,080 do 7,120 MHz
Pasmo 80 metrów: od 3,650 do 3,750 MHz

Powodzenia i jak największej liczby uśmiechniętych buzi przy mikrofonie!

Jarek SP3AYA