60 lat krótkofalarstwa na Powiślu i Żuławach
Dodane przez SP5ELA dnia 2014-09-09 / 13:22
60 lat krótkofalarstwa na Powiślu i Żuławach

W połowie 1954 roku powstał w Malborku, jako jeden z pierwszych na terenie Powiśla i Żuław, krótkofalarski klub łączności SP2KBC przy ówczesnej organizacji paramilitarnej, jaką była Liga Przyjaciół Żołnierza. Klub zrzeszał kilkanaście osób zajmujących się amatorską łącznością radiową, mieszkających na terenie Malborka i okolic. W niedługim odstępie czasu podobne kluby zaczęły powstawać w Tczewie, Elblągu i Kwidzynie, nieco później w Nowym Dworze, Stegnie, Nowym Stawie i in.

Nawiązywanie łączności radiowych praktycznie z całym światem było wówczas zajęciem o wyjątkowej atrakcyjności i przyciągało wiele osób w różnym wieku, zainteresowanych takim rodzajem spędzania wolnego czasu.

Krótkofalowcy zorganizowani w Żuławskim Oddziale Polskiego Związku Krótkofalowców postanowili upamiętnić początki krótkofalarstwa na Powiślu i Żuławach poprzez zorganizowanie obchodów 60-lecia. Akcja przewidziana jest na miesiące wrzesień r11; grudzień br. i polega na nawiązywaniu do końca roku punktowanych łączności z operatorami dwóch stacji okolicznościowych (HF60KMH i HF60KBC), pozostałych stacji klubowych i stacji indywidualnych, zarejestrowanych w OT16. Potwierdzeniem dla korespondentów, członków PZK za łączność ze stacją okolicznościową będą specjalne karty QSL wysyłane normalną drogą przez Centralne Biuro QSL PZK. Dla Kolegów, którzy przeprowadzą łączności zbierając co najmniej 60 punktów (po 15 pkt od dwóch stacji okolicznościowych, 5 pkt od stacji klubowych, po 2 pkt od stacji indywidualnych) przewidziany jest okolicznościowy dyplom r60 Lat Krótkofalarstwa na Powiślu i Żuławachr1;, wydawany w wersji elektronicznej przez Żuławski Oddział Terenowy PZK z siedzibą w Malborku.

Regulamin dyplomu i pozostałe informacje można znaleźć na stronie oddziałowej OT16: www.ot16pzk.org.pl

http://www.ot16pzk.org.pl/ogloszenia-informacje-zarzadu/33-dyplom-60-lat-krotkofalarstwa-na-powislu-i-zulawach */link nieaktywny-8.05.2016, sp5ela/

Zapraszamy wszystkie Koleżanki i wszystkich Kolegów do nawiązywania okazjonalnych łączności, upamiętniających rocznicę 60-lecia amatorskiego ruchu krótkofalarskiego na Powiślu i Żuławach.

Stanisław SQ2EEQ