Amateur Radio Kids Day 2015
Dodane przez SP5ELA dnia 2015-06-20 / 15:41
Amateur Radio Kids Day, 21 czerwca 2015 r.   kidsday

 
Raz jeszcze przypominamy o kolejnej edycji Krótkofalarskiego Dnia Dzieci i Młodzieży już w niedzielę 21 czerwca 2015 r.
Amateur Radio Kids Day (ang.) jest międzynarodowym, cyklicznym wydarzeniem operatorskim poświęconym popularyzacji amatorskiego radia wśród dzieci i młodzieży. Jest czasem na zabawę w krótkofalarstwo dzieciaków, w asyście doświadczonych (i cierpliwych) nadawców, w klubach, w domach i na pasmach amatorskich przy naszych radiostacjach.

Pomysł Amateur Radio Kids Day zrodził się w kręgach ARRL, wspiera go IARU i krajowe organizacje krótkofalarskie, w tym PZK od roku 2012. Dziecięca aktywność nie jest konkursem ani zawodami. To zabawa, edukacja i przedstawienie młodym ludziom magii oraz pożytku płynącego z radiowego hobby. Impreza powraca dwa razy w każdym roku, latem oraz zimą.

Aby ten cel realizować, operatorzy radiostacji aktywnych w eterze proszeni są o poświęcenie krótkiego przedziału czasowego na cierpliwą korespondencję radiową z dziećmi. Natomiast radiokluby, stacje szkolne, harcerskie itp. o zaproszenie dzieci do mikrofonów i zorganizowanie opieki instruktorskiej podczas nawiązywania najprostszych łączności. Poza samą pracą na radiostacjach możemy przygotować dowolne inne atrakcje, pogadanki, pokazy tematyczne dla najmłodszych.

Najbliższy termin światowego Amateur Radio Kids Day to 21 czerwca 2015r. Lokalnie możemy pracować w dowolnych godzinach. Proponujemy całe popołudnie niedzielne. Na wyższych pasmach KF można spodziewać się korespondencji z najmłodszymi z wielu krajów i w różnych językach.

Pamiętajmy, aby pracować z tą samą stacją ponownie, jeśli młody operator się zmienił. Jest to sytuacja, w której kolejne dzieci zasiadają przy radiostacji klubowej i każde chce nawiązać jakąś łączność. Zwracajmy uwagę na "CQ Kids Day". Dla SP "Wywołanie w radiowym dniu dzieci".
Uwaga! Można zawczasu przygotować trofea i pamiątki dla młodych operatorów. Wystarczy wydrukować dyplomy i / lub certyfikaty.

Na stronach Polskiego Związku Krótkofalowców dostępne są:

- certyfikat "On The Air" (COTA) - https://pzk.org.pl/download/public/COTA/COTA.jpg

- dyplom uczestnictwa w Amateur Radio Kids Day - http://pzk.org.pl/download/public/dyplomy/dyplom_kids_day.pdf

Wystarczy wpisać bieżące dane i po seansie łączności wręczyć adeptowi (z gratulacjami i uściskiem ręki doświadczonego krótkofalowca).

Do usłyszenia na pasmach w niedzielę 21 czerwca 2015!

Info: Jerzy SP3SLU

kidsday