RAIN 2018 - Międzynarodowe Ćwiczenia Łączności Kryzysowej
Dodane przez SQ8NYB dnia 2018-12-13 / 13:01
RAIN 2018 - Polsko-Niemiecko-Holenderskie Ćwiczenia Łączności Kryzysowej


Autorami ćwiczeń byli: Przemek SQ8NYB, Michael DJ9OZ oraz Jan PA7O.

Ćwiczenia były skierowane do stacji sztabowych, w związku z czym nie ogłaszaliśmy pospolitego ruszenia. Polegały one na przekazaniu komunikatów pomiędzy Polską a Holandią via Niemcy i z powrotem na KF (80 oraz 40 metrów) oraz za pomocą emisji cyfrowej WinLink.

Polskę reprezentowały stacje: SP5MASR (Mazowiecka Amatorska Sieć Ratunkowa) pod nadzorem Macieja SQ5EBM, Adriana SQ5AM, Wita SP5WIT oraz SP0MASR (Małopolska Amatorska Sieć Łączności Kryzysowej) pod nadzorem Michała SP9XWM oraz Tomka SP9SCZ.

Po stronie niemieckiej głowna stacja: DL0NFD, zaś po stronie Holenderskiej: PI9D.

Ćwiczenia odbyły się w dniu 24.11.2018 r. w godzinach 1300-1430 czasu lokalnego. Ze względu na CQWW CW bardzo wiele stacji było słyszalnych na fonii i panował bardzo duży gwar. Należy jednak mieć na uwadze, iż podczas sytuacji Emergency, byłby wydzielony cichy kawałek częstotliwości. Nie odnotowano bariery językowej, co świadczy o wysoko wykwalifikowanej kadrze operatorów.

Podsumowując: ćwiczenia przebiegły pomyślnie. Podczas następnych ćwiczeń warto rozważyć przeprowadzenie prób łączności na paśmie 60 metrów, gdyż może ono być mniej zaszumione niż 80 metrów oraz o mniejszej liczbie QRM jak w przypadku 40 metrów.

Na zakończenie chciałem podziękować wszystkich uczestnikom wymienionym powyżej, a w szczególności Maciejowi SQ5EBM za pomoc w przygotowaniu podsumowania.

Pozdrawiam serdecznie,
Przemek SQ8NYB

v-ce Prezes ds. ćwiczeń Klubu Łączności Kryzysowej SP EmComr PZK,
Koordynator Rzeszowskiej Krótkofalarskiej Sieci Ratunkowej przy OT18 PZK w Rzeszowie